Pomorska Teka Edukacyjna

PROPOZYCJE PIOSENEK

 

Ballada o szosie E7, czas trwania: 4’16”

Piosenka mówi o wydarzeniach radomskich 1976 r. o akcji pomocy represjonowanym robotnikom Czerwca 1976. Tekst Kelusa oddaje charakterystyczny nastrój braku złudzeń przeciętnego rodaka znad Wisły co do gierkowskiej ekipy rządzącej i metod jej „rozmów” ze społeczeństwem w połowie lat 70. Narodu, którego wódz nie tak dawno przekupywał zapytaniem: „Pomożecie?” i mamił pozorami dobrobytu, a teraz prześladował jego przedstawicieli za to, że w ważkich dla siebie sprawach ośmielili się mieć własne zdanie.

Autor: Jan Krzysztof Kelus

 

Piosenka o drugiej Polsce, czas trwania 3’07”

Piosenka opowiada o ludziach, którzy starają się odnaleźć w rzeczywistości PRL. Jest tu mowa o dwóch Polakach, widzianych odmiennie przez jej współobywateli. Niektórzy z nich, poddani propagandzie PRL, postępując konformistycznie odnajdują się w nowej rzeczywistości,. Inni nie wierzą, że w funkcjonującym układzie pojałtańskim, napotykanych trudach życia codziennego mogą mieć realny wpływ na zmiany.

Autor tekstu, kompozytor i wykonawca: Jan Krzysztof Kelus

Pomorska Teka Edukacyjna

creative

Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska (CC BY-NC-ND 3.0 PL)
Więcej informacji tutaj.

Pomorska Teka Edukacyjna traktowana jest jako kompletny zbiór, przedziały czasowe (1939-1945; 1946-1969; 1970-1990) są zamkniętymi utworami i każde dodatkowe użycie poszczególnych elementów strony (np. zdjęć) wymaga odrębnej pisemnej zgody.

Znajdz-nas-na-facebooku

UA-127170473-2